Blejzer, základ pánskeho šatníka


Hodí sa k rifliam, k bavlneným chinos nohaviciam, v chladnejšom počasí na sveter namiesto kabáta… Chodíme v ňom do práce, do baru aj na rande. Zvykli sme si hovoriť, že nosíme blazer, teda blejzer. V modernom slovníku si pod pojmom blazer môžeme predstaviť akékoľvek sako, ktoré nie je súčasťou obleku. Ale pôvodný tmavomodrý blejzer s parádnymi zlatými či mosadznými gombíkmi, to je trošku iná liga. Kde sa tento kus odevu vzal a akú cestu prešiel, kým sa premenil na jeden z najuniverzálnejších kúskov pánskeho šatníka?

Rovnako ako zarytý vegán opovrhuje kravským mliekom a poriadnym stejkom, tak sa stále nájdu takí, ktorí sa stránia čohokoľvek formálnejšieho. Radšej na seba hodia mikinu a tenisky a ich univerzálny odev na každú príležitosť je na svete. Ale v poslednom desaťročí, sa do pánskej módy vracia klasická elegancia. Práve športovejšie sako, nazývané blejzer, má na tom zásadný podiel. Blejzer je presne tým kúskom pánskeho odevu, ktorý posúva náš šatník do úplne iného levelu. Otvára nám dvere do profesionálneho sveta, ukazuje nám nečakanú eleganciu, transformuje nás do sveta dospelých mužov.

Súčasný blejzer sa podobá oblekovému saku, ale zvyčajne má menej komplikovaný strih a nosí sa na menej formálne udalosti. Nie je to jednoducho klasický oblek. Narozdiel od tmavomodrého originálu sa vyrába v rôznych farbách, materiáloch a kvalite a kúpite ho ako jednoradový alebo dvojradový.

 

Námorníci a jachtári

O pôvode blejzru sa vedú prísne spory a kolujú o nich rôzne historky. Často a uvádza, že jednoradové vychádzajú z klubových sák, ktoré v 19. storočí nosili anglickí veslári. Historka o dvojradovom blejzri je zábavnejšia. Viaže sa k prostrediu britského kráľovského námorníctva. Námorníci Jej Veličenstva dlho nemali predpísané uniformy. Záležalo na kapitánoch, aký jednotný outfit zvolili pre svoju posádku. A tak dochádzalo k takým excesom, že napr. kapitán lode Harlequin svojim mužom nadiktoval šašovské obleky. Posádka lode Vernon zase sťahovala plachty a drhla podlahy v sýtobordových dámskych šatách. Čo iné im zostávalo, však? M3 (1) 1 (1) 2

V roku 1937, aspoň podľa historky, istú loď HMS Blazer navštívila nová britská kráľovná Viktória. Kapitán lode svojej posádke zohnal prúžkované námornícke svetre a skrátené dvojradové jachtárske plášte s čiernymi kombíkmi z hrubej vlny. Kráľovnej sa vraj ich uniforma zapáčila. Odtiaľ bol už potom len krôčik k masovému rozšíreniu. Najskôr v iných sekciách armády, neskôr aj na verejnosti. Podľa druhej známej verzie, blejzer vznikol v prostredí cambridgského jachtárskeho klubu Lady Margaret Boat Club. Jeho členovia nosili výrazne červené plášte, ktoré žiarili ako oheň. (Z anglického blaze – plápolať)

Oblečte sa ako The Who

Jednofarebné či pruhované sako s výrazným lemovaním a striebornými gombíkmi sa v 19. storočí stalo symbolom jachtárov a neskôr aj hráčov kriketu a tenistov. Hoci si dnes puristi pod týmto klasickým blejzrom predstavia hlavne tmavomodrú námornícku verziu, vtedy sa týmto označením tituloval jednoradový variant. Najmä potom, čo jachtárske sako prevzal britský vzdelávací systém. Prúžkovaný blejzer s našitým erbom sa stal symbolom žiakov prestížnych škol.

 

Práve táto skutočnosť v 60. rokoch prilákala pozornosť britských elegantných chuligánov nazývaných mods, ktorí prúžkovaný blejzer prevzali za svoj. Pozrite si staré fotky The Who, The Kinks alebo Yardbirds. V prúžkovaných sakách naschvál vyzerali skôr ako členovia prestížneho jachtárskeho klubu než partička divokých rockerov, ktorá na pódiu ničí svoje hudobné nástroje.

 

Toto dnes univerzálne, väčšinou jednofarebné sako sa zásadne nosí s nohavicami inej farby. Najobľúbenejším je spojenie so šedými bavlnenými (flanel) alebo hnedými chinos a hnedými poltopánkami. Klasikou je kombinácia navy blejzra a ošúchaných džínsov, ktorú spopularizovali mladí biznismeni (yuppies) v 80. rokoch.

 

Vyznávači pánskej elegancie veria, že blejzer raz nahradí mikiny s kapucňou a ďalšie krivdy v uliciach miest. Takí optimistickí nie sme, ale isté však je, že v skrini by vám jeden pekný kúsok (ideálne s kovovými gombíkmi) chýbať nemal.

 

5 pravidiel blejzra

 

  1. Vyrába sa ako jednoradový aj dvojradový. Ten pôsobí formálnejšie a prispôsobiť ho zvyšku oblečenia, to nie je žiadna sranda.

 

  1. Blejzre sa vyrábajú snáď z každej látky, akú si zmyslíte. Znalci považujú za klasickú látku modrý hodváb, bežná je vlna, flanel, menčester aj zamat.

 

  1. Čo sa týka vzorov, platí to isté, čo pri látkach a farbách. Máte chuť na zelený, žltý, kockovaný či károvaný?

 

  1. Pôvodné námornícke blejzre mali našité vrecká, ktoré sa neskôr zmenili na všité ako pri sakách. Dnes sú našité zase najväčšou frajerinou.

 

  1. Praví znalci si gombíčky na blejzri menia za bohato zdobené v námorníckom štýle. Starožitné gombíčky sa dokonca dražia v aukčných sieňach.

 

Autor je trendológ a pracuje pre časopis ForMen.

 

Viac módnych tipov pre mužov nájdete na preradost/prechlapov

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot