READING

Čo ste o svadbe možno nevedeli! Týchto 8 bodov vás...

Čo ste o svadbe možno nevedeli! Týchto 8 bodov vás dostane


Svadobné kódexy, zvyklosti, mýty a fakty, o ktorých mnohí nevedia. Viete prečo sa hádže ryža? Viete prečo nemá mať ženích motýlika? Na tieto všetky zaujímavé otázky si posvietime práve v dnešnom špeciálnom svadobnom článku. Vždy majte na pamäti, že svadba je v prvom rade o svadobčanoch a je naozaj iba na vás, akú si ju spravíte. Či sú zaužívané zvyklosti alebo nie, podstatné je, aby vládla príjemná atmosféra a hrala dobrá hudba!

 

Akých je 8 faktov o svadbe, ktoré ste určite nepoznali?

 

Čo symbolizuje snubný prsteň 

Už v dávnych dobách Egypťanov bol kruhový tvar prsteňa symbolom večnej lásky. Hovorilo sa tiež, že v štvrtom prste ľavej ruky je tajomná žila, ktorá vedie priamo k srdcu. Z tohto dôvodu sa snubný prsteň nosí práve na prsteníku ľavej ruky, aj keď v niektorých krajinách sa po svadbe môže prehodiť prsteň na pravú ruku.

Nevestin závoj

Závoj nevesty  symbolizuje jej panenstvo a tiež slúži ako ochrana pred zlými duchmi počas celého svadobného dňa. Povery vravia, že počas tohto dôležitého dňa, sú práve v blízkosti svadobčanov zlí duchovia, ktorý robia neplechu a chcú svadbu prekaziť. Dnes sa závoj dedí z pokolenia na pokolenie a ak máte aj vy takýto vintage kúsok v talóne, určite ho vytiahnite. Kto vie, možno ho aj vy raz posuniete ďalej svojej dcére.

Svadobná torta 

Práve svadobná torta je symbolom plodnosti a aby manželstvo vydržalo, tortu by mali svadobčania ochutnať spolu. Ďalšia zvyklosť, ktorá je spätá s prípravou svadobných cukroviniek hovorí, že nevesta by nemala pomáhať pri pečení koláčov a torty. Dôvod je jednoduchý – aby novomanželia nemali uplakané deti a núdzu v manželstve.

Pozor uletí ti ženích!

Na svadbu by ženích určite nemal mať motýlika, keďže ten môže symbolizovať uletenie od nevesty. Preto odporúčame ženíchom vyberať si kravaty, ktoré budú v jemných a neutrálnych vzoroch a farbách. Najlepšie kravaty sú práve z hodvábu, ktorý je nielen výborný a jemný na dotyk ale tiež odráža pekný lesk.

 

Nevestin podväzok

Každá nevesta by mala mať, čo i len na ozdobu, pod šatami podväzok. Práve na hostine jej ho ženích sníme a napnutý vystrelí medzi prítomných slobodných pánov. Kto ho chytí, do roka sa ožení. V “ženskom prevedení” nevesta hádže medzi slobodné dievčatá a ženy kyticu, ktorú ak chytí jedna z nich, do roka a do dňa ju čaká svadba.

Povery v svadobný deň

✔Minca schovaná v topánke prinesie snúbencom peniaze a bohatstvo do domácnosti.
Aby láska bola večná a trvajúca, schová si nevesta do topánky ešte štvorlístok.
✔Bocian na komíne počas hostiny symbolizuje plodnosť.

Deti kvetov 

Aj vás vždy zaujímalo prečo deti rozhadzujú pri vychádzaní z kostola kvietky? Práve kvety, majú nalákať bohyňu plodnosti do manželského zväzku. Deti symbolizujú potomstvo a práve preto po sobáši v kostole alebo na úrade, vychádzajú prvé a rozhadzujú pred svadobčanmi lupeňe kvetov. Ak aj vašu malú princeznú čaká takáto milá povinnosť na svadbe, skúste jej vybrať jednoduché kvetované detské šaty, ktoré využijete aj na iné, nadchádzajúce príležitosti ako napríklad rodinné oslavy.

 

Ryža? Šošovica alebo oriešky?

Svadobní hostia zasypávajú novomanželov pri vychádzaní z kostola alebo obradnej siene ryžou, šošovicou či orieškami. Symbolizuje to mnoho potomkov a hojnosť. Koľko semienok sa uchytí na nevestiných šatách, toľko hojnosti ich čaká. V skratke – čím viac, tým lepšie.

 

Držíme vám palce pri plánovaní svadby, nech všetko dopadne na výbornú!

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot