Keď trčí členok


Jemne zveličene: podobne ako sa u žien už desiatky rokov rieši dĺžka minisukne, dnes s podobným entuziazmom sledujeme dĺžku nohavíc u mužov. Skráteným nohaviciam doba jednoznačne praje. Pochopiteľne, pánsky členok (aspoň u autora týchto riadkov) nevzbudzuje toľko pozornosti ako krásne ženské nohy. Faktom ale je, že skrátené nohavice majú isté revolučné posolstvo. Teda čo sa týka sveta obliekania.

Pre mnohých je kráľom skrátených nohavíc Václav Havel, ktorý v nich kedysi nakráčal pred hradnú stráž. Vtedajšie faux pas dávali chudákovi Havlovi zožrať až do konca jeho záslužného života. Márne jeho krajčír vysvetľoval, že prezident nemal nohavice skrátené, ale že si ich iba nešťastne povytiahol. Dnes by nič také objasňovať asi nemusel. Naopak, jeho „look“ by bol pochvaľne vyzdvihovaný v najhipsterskejších z hipsterských médií.

Všeobecne sa skrátené nohavice považujú za mainstream od konca minulého desaťročia, keď ich presadil americký návrhár Thom Browne. Ten na móde zúžených sák a skrátených nohavíc tvrdohlavo trval tak dlho, až ho jeho konkurenti začali kopírovať. Takto znie súčasné zvyčajné vysvetlenie tohto pánskeho módneho fenoménu.

modnitema1

Toto vysvetlenie je však nedostatočné, ba priam marketingové. Stačí sa totiž zamerať na históriu odevných subkultúr 20. storočia. Skrátené nohavice nosili už britskí modernisti alebo tiež „mods“, ktorí svoju prezývku získali podľa moderného jazzu, ktorý bol v 60. rokoch najväčším hypom. Tí sa zase inšpirovali elegantnými Talianmi.

Samostatnou kategóriou sú však ohrnuté nohavice. To je zase čisto workwearová disciplína, ktorú si obľúbili najprv fanúšikovia rokenrolu, neskôr punku či skinheads. Stali sa povestným kúskom. Cesta ohrnutých nohavíc šla od džínsov k bavlneným nohaviciam typu chinos, ktoré ovládli letný pánsky štýl v minulom desaťročí (ideálne v kombinácii s členkovými semiškami). A teraz sme v štádiu, keď nohavice ohŕňať nemusíme – už skrátené ich kúpime priamo v obchode.

A sme teda späť pri Thomovi Brownovi, považovanom za priekopníka krátkych strihov vo vysokej pánskej móde. Je jedno, že dávno pred Brownom tento štýl v haute couture razili aj japonskí elegáni, ktorí sa v nich producírovali na módnych prehliadkach typu Pitti Uomo. Sami sa zase najpravdepodobnejšie inšpirovali u amerického workwearového štýlu, ktorý je pre ten japonský zásadný. To však nie je nič nezvyčajné: čo sa týka pánskej módy, pri pracovných (či vojenských) odevoch sa väčšinou všetko začína aj končí.

Nerád by som bol, keby ste sa stratili v našich úvahách o prapočiatkoch skrátených nohavíc v pánskej móde. Dôležité je, že móda je predovšetkým o zábave a nie o metafyzike, a tak by sme k nej mali za každých okolností pristupovať. Hádam len to tohtoročné leto nebude príliš skrátené.

modnitema3

Tipy, ako ich nosiť:

  1. Ak si kúpite nohavice skrátené tak, že ukazujete aj lýtka, už ste v úplne inom odevnom teritóriu, a to šortkovom. Navyše značne nemilom, pretože bermudy končia ideálne kúsok nad kolenami, ostatné dĺžky nechajte nostalgikom z 90. rokov či zanieteným fashionistom.
  2. Skrátené nohavice fungujú najlepšie jednoznačne bez ponožiek a s nízkymi topánkami – či už teniskami, mokasínami, brogue topánkami či prackovou poltopánkou typu monk.
  3. Ak chcete svetu ukázať svoje nové farebné ponožky, so skrátenými nohavicami máte jedinečnú príležitosť.
  4. Ak si netrúfate na skrátené nohavice, kúpte si bavlnené chinos nohavice a opatrne ich založte. Nemáte sa čoho báť, prinajhoršom ich vždy zahrniete späť.
  5. Najväčší módni nadšenci v tohtoročnej sezóne zoberú svoje staré džínsy a namiesto zahnutia ich pri členkoch radikálne odstrihnú. Priznané rozstrapkanie je základ!

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot