Košeľa – základ šatníka


Každý z nás má aspoň jednu košeľu. A ten, kto tvrdí, že mu v skrini nevisí ani jedna, buď žiadnu skriňu nemá, alebo vám klame priamo do očí.
TEXT: Tomáš Otta, šéfredaktor magazínu ForMen


V stredoveku sa košele nosili iba na spanie alebo ako spodná bielizeň a navliekali sa cez hlavu. Nič elegantné. Bola to prvá vrstva na tele a nosili ju hlavne boháči. Kto iný si mohol dovoliť každý deň prať kus ľanu či dokonca hodvábu, všakže? Pánske košele patrili medzi tak vzácny tovar, že dokonca boli súčasťou svadobného vena. Postupom času sa zmenili strihy a veľkosti, pribudli ozdoby, stuhy na rukávoch nahradili rafinovanejšie manžety. Ďalšou vychytávkou bol nástup goliera. Práve on bol často jedinou viditeľnou časťou košele, doboví krajčíri sa preto na ňom poriadne vybláznili. Za najväčší extrém môžeme považovať „dielo“ talianskych majstrov ihly – na obrovský golier giorgiero (z obdobia Tridsaťročnej vojny) spotrebovali neuveriteľných 11 metrov látky. Vo viktoriánskom Anglicku sa centrom košeľového priemyslu stala londýnska ulička Jermyn Street. Práve vďaka borcom z tejto slávnej košeľovej Mekky sa objavili prepínacie košele. Pôvodne stojací golier postupne nahradil ležatý. Mimochodom, keď sme pri Jermyn Street – tá je košeľovým centrom dodnes. Najlepší londýnski krajčíri vám tu ušijú košeľu približne za cenu prémiovej konfekcie z Talianska.

Dnešné tvary košieľ sa ustálili približne po Prvej svetovej vojne. V medzivojnovom období zmizol aj dovtedy nesmierne populárny odnímateľný golier (vždy poriadne vybielený). Vytlačil ho dnes už klasický pevný. Keď sa bavíme o košeliach bez goliera, v ostatných rokoch sa vracajú do módy. Stačí sa pozrieť na kampane najdôležitejších módnych značiek poslednej doby. Neexistuje snáď jediná, ktorá by v pánskych kolekciách neponúkala aj košeľu bez goliera. Na košeliach je skvelé, že ich nosia úplne všetci – od podnikateľov a frajerov z kancelárií („biele goliere“) cez vojakov, väzňov, prezidentov, robotníkov až po členov rôznych subkultúr. Pozrite sa napríklad na fanúšikov grunge v kockovaných flanelkách. Alebo na skinheadov, ktorí svoju košeľu musia mať vždy perfektne vyžehlené a zapnutú do posledného gombíku až po krk.

Samostatnou kapitolou je biela košeľa – úplná esencia pánskeho štýlu. Je dokonale univerzálna a štýlová. Skvelou správou je, že kvalitná biela košeľa nemusí stáť celý majetok. Pri jej výbere sa sústreďte na detaily (výstuže goliera, gombíky, prešitie švov, klin v rozparkoch,…) a na kvalitu látky. Základom je kvalitná bavlna, ktorá zaručí dlhú životnosť košele.


Tvary golierov
Pre lepšiu orientáciu sme ich pre vás zosekali na 6 najzákladnejších:
Button-down
S gombíkmi na konci golierov, ktoré sa zapínajú. V Amerike sa vždy nosili k obleku, v Európe už menej.
Kent
Široký ležatý golier s dlhými špičkami a jedným gombíkom je vhodný na formálnejšie príležitosti.
Žralok
Alebo aj cutaway. Špičky má od seba ďalej a hodia sa k nemu silnejšie kravatové uzly ako klasický windsor.
Pinned
Vysoko elegantný, špičky sa k sebe sťahujú špendlíkom, ktorý podopiera a zdvíha uzol kravaty.
Semi-spread
Na pol ceste medzi žralokom a kentom. Viac sedí mužom s okrúhlou tvárou.
Stoják
Pôvodne vznikol preto, aby sa na neho dal pripnúť vymeniteľný golier.

 

modni_tema1

4 košeľové vzory do každého šatníka
Oxfordská bavlna
Často sa používa pri voľnočasových košeliach. Látka z bavlny sa spracováva tak, že sa cez seba prekladajú nite rôznych hrúbok.
Gingham
Jemné košeľové káro, ktoré sa skladá z dvoch farieb a nechýba vo výbere žiadneho popredného výrobcu.
Jemný pásik
Tenké pásiky na bielom podklade. Vo všeobecnosti platí, že čím je pásik tenší, tým jeho nositeľ pôsobí serióznejšie. Košele s užším pásikom sa veľmi dobre kombinujú so zvyškom outfitu.
Široký pásik
Výrazne široké pásiky na bielom podklade. Najčastejšie sa nosia modré, výnimkou nie sú ani červené, fialové či žlté. Muž v košeli s týmito pásikmi pôsobí energicky, ale na formálne príležitosti táto košeľa nie je veľmi vhodná.

Naše obľúbené košele >

 

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot