READING

14 tipov, ako sa starať o topánky

14 tipov, ako sa starať o topánky


Nie nadarmo Marilyn Monroe povedala: „Dajte žene tie správne topánky a ona s nimi ovládne svet.” Topánky OJJU sú na túto misiu horúcimi kandidátkami. Ale ako si ich udržať krásne na veky vekov? V nasledujúcom článku sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých trikov, ako si udržať dlhodobý vzťah s vašimi miláčikmi. Áno, hovoríme stále o topánkach. A OJJU majú dokonca svoj vlastný príbeh!

Koža ako koža. O tú vlastnú sa staráme denne kvalitnými krémami, maskami a olejčekmi. Aby bola pekne pevná, pružná a hydratovaná. Chodíme pravidelne na kozmetiku, vyhrievame ju na slniečku, ale len zľahka. A sem tam ju vezmeme k moru. Koža je našou vizitkou, ochranným štítom, miestom pre dotyk. Preto sa o ňu staráme najlepšie, ako vieme.

Čo však naša druhá koža. Tá, ktorú si obliekame? Bojujeme za to, aby nám dlho vydržala svieža a krásna. Ale nie je to len tak. Podobne to platí aj pri kožených kráskach od OJJU. Nechcete žiadne iné, nechcete nové, chcete presne tieto a to až do smrti. To, že by mali topánky OJJU 7 životov ako mačky, sa zatiaľ nepreukázalo. Aj tak vám poviem pár tipov a trikov, ako ich zachovať krásne minimálne 7 rokov.

2 x 7 tipov na zvýšenie životnosti topánok

Držte sa nasledujúcich tipov a z topánok sa budete radovať nejednu sezónu.

„Starostlivosti pri výbere topánok nie je nikdy dosť. Veľa žien si myslí, že nie sú dôležité, ale naozajstný dôkaz o elegancii ženy je práve to, čo má na nohách.“ Christian Dior

1. Topánky impregnujte

Pred prvým použitím topánky naimpregnujte. Zvýšite ich vodeodolnosť aj odolnosť voči nečistotám. Neskôr ich impregnujte podľa potreby, v daždivom počasí častejšie. Pri impregnácii nešetrite, oplatí sa to. Čas, ktorý venujete pravidelnej údržbe, sa vám vráti v podobe dlhšej životnosti topánok. Najmä v zime trpia kvôli soliam a posypovým materiálom, vytvárajú sa na nich škaredé biele škvrny… Tento trik však neplatí pre semišové topánky.

IMG_8597 copy

2. Topánky sušte a vetrajte

Noha sa v topánke potí. Či sa vám to páči, alebo nie. Je dôležité, aby ste ich nechali poriadne vyschnúť a vyvetrať, a to aj po krátkej prechádzke. Pokiaľ premoknú, vypchajte ich novinami a vysušte. Nikdy však topánky neklaďte priamo k zdroju tepla, pretože vysoké teploty ich môžu znehodnotiť. Príliš intenzívne teplo môže nenávratne poškodiť materiál, dokonca sa môžu rozlepiť ich lepené spoje. Obuv sušte voľne, pomaly, najlepšie na vetranom mieste.

3. Namiesto krému na topánky aj krém na ruky

Koža ako koža. Nakrémovať nepotrebujú v zime iba vaše ruky, chrániť pred mrazom a popraskaním musíte aj vaše topánky. Použite mastnejší krém na ruky, lebo koženým topánkam pristane rovnako ako rukám. Vhodná je aj obyčajná indulona.

4. Zožente si napináky

A vložte ich do topánok. Obuv si zachová svoj pôvodný tvar.

5. Topánky striedajte

Nenoste jedny a tie isté topánky každý deň. Dajte im čas na odpočinok, šetrite materiál. Rovnako im doprajte aj dostatok času na vyschnutie. Pozrite si bod 2.

OJJU3

6. Rešpektujte účel topánok

Nevhodným používaním topánky ničíte. Nemusí ísť o chybu pri výrobe. Uvedomte si, že životnosť sa nerovná záručnej dobe. Vždy záleží na tom, ako sa o topánky staráte, ako s nimi zaobchádzate a na čo ich využívate.

7. Semišové topánky zničené od soli ešte nemusíte odpisovať. Konajte však rýchlo!

Ako prvé musíte topánky nechať poriadne vysušiť (to platí pred akýmoľvek ošetrením). Semišovú obuv nikdy nečistíme vlhkú, okefujeme ju suchú, následne vyčistíme terpentínom a po uschnutí lesklé miesta osviežime drsným papierom (šmirgľom). Alebo skúste použiť špeciálnu gumenú kefu na semiš, ktorú zoženiete v predajniach s obuvou. Škvrny na kožených topánkach najjednoduchšie vyčistíte octom.

8. Topánky neperte

Pokiaľ vám to výrobca vyslovene nedovolí, na pranie zabudnite. Je to možno jednoduchšie ako zobrať do ruky handričku a vyčistiť škvrny ručne. Praním však môžete topánky nenávratne poškodiť.

9. Opotrebované časti topánok vymeňte za nové

Stielky, podpätky a iné namáhané časti možno budete musieť raz za čas vymeniť. Urobte to čo najskôr, predídete tým poškodeniu ďalších.

10. Lakované topánky leštite

Topánky z lakovanej kože vyberajte obzvlášť starostlivo, pretože nepovolia. Keď sa zašpinia, vyčistite ich handričkou s mydlovou vodou. Zbytočnou investíciou nie je ani špeciálna čistiaca kefa, ktorou sa čistí okolie zošitých miest. Na leštenie potom použite špeciálne prípravky, ktoré často obsahujú impregnáciu, alebo utierky z mikrovlákna.

IMG_8585 copy

11. Pozor na mráz

Lakovanej koži mráz nepristane. Pokiaľ si takéto topánky obujete v zime, radšej si ich nazujte tak desať až pätnásť minút pred odchodom a po príchode do tepla si ich vyzujte po štvrť hodine. Zmiernite tak teplotné prechody a lakovaná koža sa nebude lámať.

12. Hladkú kožu krémujte

Na hladkú kožu pravidelne používajte špeciálne krémy, najlepšie jedenkrát za dva týždne. Nanášajte ich v tenkej vrstve a preleštite mäkkou handričkou. Dobrú službu urobia aj farebné krémy, ktoré zakryjú okopané miesta. Na väčšie poškodenie naneste štetčekom príbuznú farbu na kožu v jemnej vrstve.

„Priemerná žena sa zamiluje sedemkrát ročne. Šesťkrát do páru topánok.“Kenneth Cole

13. Na brúsenú kožu kefou

Brúsená koža (semiš) je doslova lapačom prachu. Vidieť to predovšetkým na svetlých farbách. Preto topánky dobre naimpregnujte a pravidelne to opakujte. Na drobné nečistoty si vezmite pryžovú kefu. Ak ju nemáte postačí vám aj klasická hubka na riad, samozrejme nepoužitá. Na väčšie nečistoty sa hodia špeciálne penové prípravky. Tie však po zaschnutí dôkladne vykefkujte. Ak už topánky nežiaria ako kedysi, vezmite do ruky renovátor kože s obsahom farebného pigmentu.

Tip: Domáca impregnácia

Lanolín zalejte trochou vriacej vody. Pridajte prací prostriedok a zamiešajte. Vznikne vám mliečna tekutina, ktorú zriedite vodou do 2 litrov. Látku, topánky alebo čokoľvek, čo chcete naimpregnovať, namočte a nechajte v nej cez noc. Ďalší deň usušte. V žiadnom prípade však  nie na slnku alebo radiátore.

OJJU1

14. Čistite aj zvnútra

V topánkach sme väčšinou obutí celý deň, mali by sme ich preto čistiť aj zvnútra. Kúpte si antibakteriálny sprej, ktorý dezinfikuje a predchádza šíreniu baktérií. Skvelý je tiež sprej s pridaným striebrom, ktorý zabráni aj nepríjemnému zápachu. Alebo skúste vložky do topánok s uhlíkom.

Tip: Domáci krém na topánky

Včelí vosk nechajte rozpustiť v ½ litri horúcej vody. Varte a vmiešajte mydlové vločky a uhličitan draselný. Odstavte, pridajte živicu, cukor, miešajte pokiaľ sa všetko nespojí. Hmotu prelejte do nádoby, kde krém budete uchovávať a nechajte vychladnúť. Vydrží vám až mesiac.

Teraz už naozaj niet cesty späť, ZOOT pre vás pripravil kolekciu topánok OJJU, ktorá je neodolateľná. Pokiaľ ešte stále neviete, čo kúpiť blízkym pod stromček, máte príležitosť inšpirovať sa práve tu.

Comments

comments


  1. Anna

    3 januára

    krásné a poučné :)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot