READING

Michal Truban: Obklopovanie sa dobrými ľuďmi zvyšu...

Michal Truban: Obklopovanie sa dobrými ľuďmi zvyšuje šance na úspech


Michal Truban toho už začal veľa. Dosiahol úspech v podnikaní, športe, kultúre a začína aj s politikou. Dohodnúť sa s ním na rozhovore bolo jednoduché, no mal naň presne vyhradený čas. Podobne ako na všetky aktivity, ktorým sa počas dňa venuje. Rozhovor, meeting, prednáška, potom konferenčný hovor a zase meeting, všetko naplánované na minúty. Rozprávali sme sa o tom, čo ho motivuje skúšať nové veci, ako ich zvláda niekoľko naraz alebo na čo si dáva pozor na každom začiatku.

Text: Mário Šmýkal, Foto: Ľubica Martincová

Ako si na tom s timemanagementom, keď si na rozhovor meškal?

Vždy mám brutálne nastavený kalendár. Ale teraz, keď som na Slovensku, tak som to prehnal s prednáškami. Bolo ich viac ako dvadsať, preto to mám strašne nasekané a nestíham. S tebou som sa dohodol len tak cez Facebook a keďže som si nezapísal, kde sa stretávame, tak som to bral tak, že vo firme. Inak som presný a mám to zapísané od minúty do minúty.

Aj to, kedy telefonuješ?

Ja väčšinou netelefonujem. Viac píšem maily.

Kedysi si hovoril, že máš na telefóne vypnuté všetky notifikácie aj zvuky. Platí to stále?

No jasné. Keď niečo chcem, tak si musím aplikácu sám refreshnúť.

2

Kúsky na ZOOTe >

 

A keď niekto telefonuje tebe?

To fakt málo. Väčšinou ľuďom hovorím, aby mi napísali sms alebo mail, lebo mám strašne veľa meetingov a vtedy telefón nezdvíham.

Môže mať (bývalý) šéf firmy málo telefonátov?

No ja mám veľa stretnutí. Telefonát je tak jeden za dva dni.

Vymyslel si si to sám alebo si to našiel v nejakej knihe?

Sám. V knihách to práveže neodporúčajú.

V rámci inšpiratívnych kníh si viac ten, ktorý ich číta a riadi sa podľa nich, alebo viac dávaš na seba?

Prečítal som si veľa takých kníh, ale teraz ma viac bavia historické knihy. Prešiel som si tým a dalo mi to veľmi veľa. Odporúčam to každému. Síce je tam veľa bullshitu, ale aj veľa pravdy. Treba si povyberať. Veľa z tých motivačných kníh je však napísané aj v beletrii, len je to tam skryté a nie je to prvoplánové.

Už si dal aj na odporúčania a čítal knihy, ktoré ti nakoniec uškodili?

To nie. Skôr také, že nemám rád, keď sa ti niekto snaží spraviť nejaký framework alebo také knihy, ktoré sú o jednej myšlienke na pár viet, no prevárajú ju zo všetkých strán, aby z toho bola kniha. Väčšinou si pozerám odporúčania ľudí a keď sa mi niečo nepáči, tak to nedočítam.

Aké knihy sú tvoje obľúbené?

Mám ich veľa. Na goodreads.com mám konto, kde si hodnotím knihy. Okrem tej najlepšej SUPPORT (smiech), mám napríklad veľmi rád Thinking fast and slow. Potom rád čítavam historické knihy a životopisy ľudí.

Si úspešný v športe aj podnikaní, v politike a kultúre to začína byť úspech tiež. Už skoro nie je čo robiť. Kedy začneš spievať?

(smiech) Tak to neviem, to asi nikdy. Spev mi nejde.

Keď mám v jednej vete vymenovať, čo všetko si robil, tak sa v tom trochu strácam. Ty nie?

Práveže tam je ten chyták, že ich nemám naraz. Naraz sú len niektoré, ale väčšinou sú za sebou a vždy je niektorá prioritná. Keď som napríklad trénoval na triatlony, tak firma aj ostatné veci išli trochu do úzadia. Potom som skončil triatlony a firmu, tak som začal písať knihu. Baví ma objavovať rôzne svety.

Následnosť jednotlivých projektov vnímam, ale aj samotný Websupport rozbehol niekoľko firiem a vždy si toho mal naraz viac. Nie?

To áno, ale ja v každom z projektov viem, aká je moja úloha. Napríklad pre Slovensko.digital som pomohol zohnať peniaze, trocha to rozbehnúť a sem-tam niečo chalanom radím. V každej veci niečo mám, ale vždy to robím s inými ľuďmi. Aj vďaka tomu môžem mať viac aktivít naraz.

cover

Do akej miery je tvoj úspech aj úspechom iných ľudí?

Do veľkej. Napríklad knihu som síce napísal ja, ale jednak v príbehu je zopár ľudí, vďaka ktorým mohla vzniknúť, ale aj pri písaní som mal editorov, grafika, vydavateľa a ľudí, čo mi dávali feedback. Knihu tvorilo 10 až 15 ľudí. Niektorí pomáhali viac, niektorí menej.

Pri podnikaní sa chyby stratia v čase, ale keď napíšeš knihu a sú tam blbosti, tak to sa v čase až tak nestratí. Cítil si väčší pocit zodpovednosti a mal si iný prístup k tvoreniu?

Áno, toho som sa bál. Spravil som všetko pre to, aby to nebolo zlé. Snažil som sa pospájať s najlepšími ľuďmi, no aj tak nevieš úspech zaručiť. Našťastie sa to podarilo.

Takéto knihy sa väčšinou píšu na konci kariéry. Čo to hovorí o tebe? Je to koniec?

(smiech) Neviem. Možnože aj hej. (smiech) Mal som viacero dôvodov, prečo ju napísať. Mentorujem veľa podnikateľov a start-upov a chcel som vytvoriť ucelenú vec, ktorú im môžem dávať. Zároveň som to chcel spraviť zaujímavo a ukázať to na príbehu, lebo ten sa číta oveľa lepšie, ako len samotné rady. Preto som to ukázal na príbehu Websupportu, lebo aj ten sa ukončil, keďže som našiel iného riaditeľa. Keby som stále tam, tak by som knihu o firme nepísal. Hádam ešte niekedy knihy napíšem, ale zatiaľ sa mi o tom rozmýšľať nechce.

7

Kúsky na ZOOTe >

 

Pre heroes.sk si povedal, že by si raz chcel napísať beletriu. Máš už predstavu o čom?

Mám zopár konceptov v hlave, ale chcem si od písania chvíľku oddýchnuť. Nechcem už na to tlačiť a budem si skôr zbierať nápady a texty a keď toho budem mať dosť, tak sa do niečoho ďalšieho pustím.

Keďže máš aktivít dosť, cítil si niekedy aj vyčerpanie alebo až riziko vyhorenia?

No jasné. Mám to aj teraz, keď som to s prednáškami fakt prestrelil. Poriadne nevládzem a mám vo veciach chaos. Ale povedal som si, že som tu na mesiac, potom odlietam a budem mať zas oddych.

Životne nakumulovaný chaos si nemal?

Mal som ich pár pri pretrénovaní, vtedy som chodil pár dní smutný. Párkrát ma vyplo, ale vždy som si dal oddych a spamätal som sa z toho. Vždy, keď som zacítil prichádzajúcu únavu, tak som zvoľnil. Keby som to tlačil dlhodobo, tak ma asi vypne úplne. To sa mi našťastie nestalo.

Pri vrcholovom športe či podnikaní sa človek stretáva aj s výraznejšími neúspechmi. Dokázali niekedy nad tebou zvíťaziť?

Šport ma učí zvládať neúspechy, lebo si ich zažijem na tréningoch. Takto si vieš prejsť celým životom. Aj keď ti nevyjdú preteky, tak sú to len preteky. Raz ti niečo vyjde, raz niečo nie. Netreba si nad tým lámať hlavu, treba sa z toho poučiť.

Ale keď nedokončíš preteky, tak sú to len preteky. No keď prídeš v biznise o 100 000 €, tak ten neúspech len tak neprejde.

Jasné. Problém je, keď riskuješ tak, že do toho dávaš všetko. No to nesmieš nikdy robiť. V športe aj v podnikaní je obrovská miera šťastia. Ľudia by nemali až tak riskovať, preto nikdy nesmieš dať všetko na jednu kartu. Vždy musíš riskovať tak, že ak prehráš, v zásade sa nič nedeje a stále ti niečo ostane.

Čo sa dá zo športu naučiť a využiť pri podnikaní?

Takmer všetko. Šport je taký zmenšený model života, práce a manažovania. Môžeš ho používať na príklady a pochopenie toho, ako to funguje v zložitejšom živote.

Všimol som si, že si aktívny na Google+. Asi ako jediný, koho poznám. Kvôli čomu?

Ja tam v podstate nič nerobím. Vždy tam iba hodím status, ktorý dávam na Facebook. Príde odtiaľ zopár klikov, čo mi za tie tri sekundy stojí.

Zamýšľaš sa aj nad novými trendami a umelou inteligenciou? Išiel by si aj do toho?

Áno, ale podnikanie by malo vychádzať z toho, že si dobrý v niečom, čo sa až potom stane trendom. Keď rozmýšľaš tak, že idem robiť to, čo je teraz trend, tak je to strašne umelé. Nemusíš ten trend trafiť ani tomu rozumieť. Všetky veľké firmy vznikajú tak, že nadšenci robia niečo nové a postupne sa z toho stáva trend. Keď už ním niečo je, tak už je neskoro.

Spýtam sa inak. Pri čom teraz cítiš, že by si do toho mohol vstúpiť? Viac ťa zaujíma vylepšovanie už existujúcich vecí alebo hľadanie niečoho nového?

To strašne záleží. Nemám to špecifikované, že musím vymyslieť niečo, čo nikde nie je. Skôr je to kombinácia toho, čo ma baví a prídem k tomu prirodzene, a toho, že v tom vidím zmysel.


6-copy

Kúsky na ZOOTe >

Nikdy si nerozmýšľal tak, že idem robiť to, z čoho sa dajú „vyžmýkať“ peniaze?

Nie. To je podľa mňa zlé myslenie. Môžeš sa v tom úplne pomýliť.

Aké sú kritéria toho, do čoho nejdeš?

Keby to zovšeobecním, tak hlavní sú ľudia. Keby za mnou niekto prišiel s tým, že má zaujímavý biznis a môžem zarobiť veľa peňazí, no videl by som, že je nejaký hajzlík alebo mi je nesympatický, nešiel by som do toho.

Stretávaš veľa takých, s ktorými by si chcel robiť?

Jasné, stále. Žijem v takej dobrej bubline, kde sú pohodoví ľudia. Majú svoje chyby, ale na problémy sa pozerajú pozitívne a sú vyrovnaní. Obklopiť sa dobrými ľuďmi je súčasť osobného šťastia.

Máš niečo pri začínaní projektov, na čo si dávaš pozor?

Práve obklopovanie sa dobrými ľuďmi alebo lepšími, než si ty sám. Zvyšuje ti to šance na úspech.

Je pri rozbiehaní projektov dôležité aj niečo iné ako obklopenie sa dobrými ľuďmi?

Veľmi dôležité je projekt správne uchopiť a premyslieť. Snažiť sa ho rozbehnúť, respektíve otestovať s čo najmenším rizikom a najmenšími nákladmi. A začať pridávať až keď si overíš, že funguje. Okrem toho je dôležitá trpezlivosť.

Ako oddychuješ? Športom?

Záleží od toho, ktorý druh tréningu si dám. Sú tréningy, ktoré sú pomalé a regeneračné, ale sú aj ťažké, ktoré ťa zničia. Najviac regenerujem spánkom. Fyzicky aj mentálne. Snažím sa mať veľmi dobrý spánkový režim, osem hodín minimálne. To ma naučil triatlon. Keď som sa poriadne nevyspal, tak sa nedalo zvládať tie tréningy a pribúdali zranenia. Napríklad aj teraz, ak nevládzem, idem si počas dňa medzi prednáškami na 15 minút ľahnúť.

Oddych je predovšetkým o usporiadaní myšlienok a vedomom upokojení sa. Pri spánku je to však nevedomé. Je to dostatočné, alebo robíš niečo aj počas dňa?

To je kvázi meditácia. Niekedy to mám aj pri tréningu, je to ako aktívna meditácia. Niekto to môže mať pri umývaní riadov, pri sprche, pri sedení, v aute, rôzne. Veľakrát sa snažím do takéhoto flowu dostávať, hlavne pri športe alebo pri joge. Hlava je dosť spojená s telom a ako sa cíti telo, tak je oddýchnutá aj hlava. Človek je napríklad z niečoho nervózny a pritom je iba hladný alebo nevyspatý.

Podľa spánkového režimu sa zdá, že k sebe pristupuješ citlivo. Riadil si takto aj firmu?

Neviem, či k sebe pristupujem citlivo. Keď chceš podávať dobré výkony, musíš mať na to energiu a zdroje. A to iste platí aj pre firmu. Keď z nej chceš niečo vybudovať, musíš jej dať dostatok energie a tú nebudeš mať, ked nebudeš oddýchnutý.

Ako to bolo s vyhadzovaním ľudí z firmy? Ako si to zvládal?

Bolo to ťažké a stále to je ťažké. Vždy som zamestnancov vnímal ako kamarátov. Preto bolo vyhadzovanie niečo ako rozchod s frajerkou, čo nikdy nie sú ľahké veci.

Čo si na ľuďoch najviac vážiš?

Otvorenú komunikáciu. Nemám problém baviť sa úplne o čomkoľvek. Aj o mojich zlých stránkach, spätnej väzbe alebo akýchkoľvek haluziach. Väčšina ľudí sa však bojí otvorene hovoriť, čo si o kom myslia, čo im prekáža, o čom snívajú alebo sa boja čokoľvek sa spýtať. Ja mám práveže strašne rád, keď niekto povie niečo, čo som nečakal. A čím ťažší je daný rozhovor, tak tým je pre mňa zaujímavejší.

Ako je na tom tvoja politická kariéra? Si viac aktivista alebo politik?

Už pri Slovensko.digital nás začali označovať ako politikov. Pre mňa nie je politika v zásade zlá vec, ale ide o to, čo tam ideš robiť. Treba urobiť základný upgrade celého systému, a to sa dá len vtedy, keď sa tam dostane veľa dobrých ľudí. Jednak odborníkov, ale aj trošku morálnejších. A takí tam nepôjdu, ak sa o tom bude hovoriť ako o zlej veci. Preto nemám problém hovoriť, že Progresívne Slovensko má politický podtón. Je to jedna z ciest, ako sa to tu dá zmeniť a opraviť. Dá sa to vtedy, keď sa toho prestanú strániť normálni ľudia.

Takže nevylučuješ, že raz budeš v politike?

Nevylučujem to vôbec. Ak to poriadne rozbeháme, urobíme tomu dobrý program, budeme mať veľa dobrých ľudí a pokiaľ bude mať hnutie zmysel, bude z neho politická strana. Ak to nebude dávať zmysel a nazbierajú sa čudní ľudia, tak do toho nepôjdem.

Aké sú zatiaľ vaše skúsenosti? Pribúdajú dobrí ľudia?

Áno. Veľa ľudí, ktorí dlhé roky bojovali proti politike, už pochopili, že sa to inak nedá a musia do toho ísť.

V čom vidíš tvoj prínos v politike? Na čo sa chceš zamerať?

Mojou prvou úlohou je pomôcť vybudovať organizáciu, ktorá bude vedieť generovať nápady, zákony a hlavne ľudí, ktorí Slovensko vedia posunúť vpred. Ďalšou úlohou je túto myšlienku čo najviac šíriť ďalej.

Vnímaš, že sa dá spoločnosti cez politiku pomôcť drobnými vylepšeniami, alebo je šanca priniesť aj nejakú víziu?

Chceme prísť s veľkou víziou, ale chceme mať podchytené aj jednotlivé vertikály ako zdravotníctvo, školstvo a podobne. Podľa mňa sa strašne dá zmeniť aj firemnou kultúrou.

Takže namiesto ústavy bude v parlamente 10 hôdnot.

Firemná kultúra sa nepíše, ale žije a ukazuje. Ukazovaním sa vie ľuďom zmeniť pohľad na svet aj na Slovensko.

Aké máš plány na Floride? Viac pracovať alebo oddychovať?

Plánujem sa naplno zapojiť do Progresívneho Slovenska. To bude moja top priorita. Okrem toho mám samozrejme ešte viacero firiem, ktoré už neriadim, ale som na boarde. Nemôžem zabudnúť ani na Slovensko.digital.

Dá sa niečo podobné ako Slovensko.digital vymyslieť aj v iných oblastiach?      

Áno. Makáme na tom v Progresívnom Slovensku (progresivne.sk), aby sme krajinu posunuli dopredu aj v iných oblastiach a konečne z toho spravili miesto, kde sa bude všetkým žiť oveľa lepšie ako teraz.

10

Kúsky na ZOOTe >


Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot