Namaste

Krásne telá, úplne iné oblečenie a čisté línie. Dnes si už pod jogou nikto nepredstaví postaršieho pána cvičiaceho kdesi v horách v Indii. Okolo jogy je totálny hype, karimatky sa volajú jogamatky, keď máte všetkého po krk poviete “namaste” a kto nevie havrana, ako keby neexistoval. Tanečníčka a jogínka Iva Surovcová je jogínka telom aj dušou a to ju len tak ľahko neopustí.

Fotky: Patrícia Kvasňovská, Styling: Nina Ford Make-up: Martina Petáková

Čo je prvé slovo, ktoré si predstavíš keď poviem “joga”?

Sú tri. Uvoľnenie mysle, redukcia stresu a následná vnútorná vyrovnanosť .

Odkedy sa jej venuješ?

Joge som sa začala ako laik venovať v Columbuse. Mala som tam veľa voľného času a pri vonkajšej teplote -24°C som začala pátrať po YouTube videách, vyhľadávala si rôzne cvičenia a skúšala ich doma na podložke. Bolo to presne takto pred 3 a pol rokmi. 

Prečo vlastne?

Po prvej hodine jogy som pociťovala zvláštny pokoj, vyrovnanosť a mala som úsmev na tvári. Chcela som ten pocit zažívať pravidelne.

9V2A8115

bomber ONLY, spodný diel plaviek VERO MODA

Ako si sa k joge dostala?

Náhoda, množstvo voľného času v mrazivom meste a túžba naučiť sa niečo nové.

Jogu aj učíš? 

Jogu zatiaľ nie, aj keď som to po príchode na Slovensko plánovala. Množstvo povinností a neustále cestovanie mi to nedovoľuje. Lektorský kurz však mám, robila som ho v Los Angeles u mojej učiteľky jogy AMy. Kurz u nej som si doslova vymodlila, v tej dobe žiadny neotvárala, zohnala som však zopár ľudí, zladila termíny a poprosila ju či by ho pre nás neotvorila. AMy patrí k mojim najobľúbenejším lektorom a jej hodiny doslova milujem.

Dokážeš sa pri joge na povel vypnúť alebo sú dni keď ti behajú hlavou neustále myšlienky?

Každý, kto raz jogu vyskúšal, vie, že vypnúť myšlienky je to najťažšie. Počas savasana asi najviac. Ale ak sa to človek dokáže naučiť, nabije sa neskutočnou energiou.

9V2A8144

nohavičky DKNY, podprsenka DKNY

Je pri joge dôležité mat čistú hlavu? 

Pri joge je dôležité hlavne vypnúť hlavu.

Máš obdobia kedy jogu necvičíš?

Po dorobení certifikátu som si musela od jogy oddýchnuť. Mala som ju 8-10 hodín denne po 3 mesiace a cítila som, že ak si nedám pauzu, môže prísť opačný efekt. Jogu by som si znechutila.

Kedy si ju užiješ najviac?

Keď cítim, že moje svaly tuhnú a energia ubúda. Vtedy sa na jogu teším úplne najviac.

9V2A8250

body MISS SELFRIDGE

Je pozícia, ktorá ti dlho nešla a mala si strašnú radosť, keď si sa do nej konečne dostala?

Pre niekoho jednoduchý King Pigeon pose, ktorý je známy hlavne ako hipopener. Ja ako tanečník, vášnivý bežec a športovec mam skrátene svaly, ktoré sú pri tejto póze najviac dôležité a začiatky boli naozaj ťažké

Čo muži a joga? Joga má okolo seba nejakú ženskú auru a pritom úplne zbytočne. Ako to vnímaš ty? 

V Amerike nevidím rozdiely. Na hodiny chodí rovnaké množstvo mužov aj žien. A hlavne veľa športovcov. Dokonalý strečing svalov, zlepšenie ohybnosti a tým menšia pravdepodobnosť zranení.

Cítiš ako sa zrazu stala joga trendy? Že je zrazu IN?

Áno. Tak ako sa do popredia dostala joga a jej rôzne odrody, tak sa do zabudnutia dostal klasiký aerobic. Ale tento kolobeh tu bol a vždy bude. Presne ako v móde. O pár rokov sa to opäť otočí, s menším vylepšením.

Mám jednu kamarátku, ktorá robila jogu dlhé roky, sama doma 10 rokov dozadu, a ten hype okolo jogy jej ju úplne znechutil. Malo to nejaký vplyv aj na teba? 

Ak niečo robím, mám v tom passionvôbec neriešim okolie a či je to trendy alebo nie. Podla mňa to má aj svoje plusy. Enormný prísun informácii, inštruktorov, môžeme si vyberať, skúšať …

Aký druh jogy máš najradšej?

Venujemsa vinyasa flow. Asi preto, že mi pripomína tanec.

Čo hovoríš na bikram jogu a teda cvičenie pri 42°C ? 

Počula som samé pozitíva, ale nikdy dom ju nevyskúšala. Mam nízky tlak a bojím sa, že odpadnem.

Majú trendy vplyv na jogu?

Určite áno. V Amerike sa z toho stal ošiaľ a podnikaví ľudia zapojili do cvičenia činky, aby do cvičenia jógy, na úkor jej samotnej pointy, zapojili aj iné svaly. 

9V2A8060

body TALLY WEJL, legínsy TALLY WEJL, košeľa DESIRES

Máš nejaké jogínske méty?

 jogínske polohy, ktoré chcem zvládnuť a zotrvať v nich. Príliš veľké méty si nedávamvšetko riešim pocitovo, tak ako to cítim. 

Skúšala si niekedy párovú jogu?

Zatiaľ nie, ale mám to v pláne. :)

Ktorá joga v Bratislave je tvoja najobľúbenejšia?

V Bratislave a vlastne nikde na Slovensku jogu necvičím. 

Kde/s kým/ kedy sa ti cvičí najlepšie?

Najlepšie sa mi cvičí skoro no, alebo neskôr večer v priestore plnom ľudí, kde je cítiť energia. Ideálne s hudbou a mojou lektorou AMy.

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot