READING

Pohodlné a univerzálne: Také sú balerínky!

Pohodlné a univerzálne: Také sú balerínky!


Balerínky, mokasíny, espandrilky. Obuv bez opätku, v ktorej viete chodiť celý deň bez ujmy na zdraví. Prečo a kedy sa stali také obľúbené a ktoré odporúčame my? Pozrime sa spolu na krátku históriu baleríniek a tiež na zaujímavý koncept “topánky za topánky” s ktorým prišla známa americká značka. Ideme na to!

Foto Alex Hraškova

Model DonnaIveh

Začalo to baletom

Áno, správne tušíte, názov balerínky, majú čo to dočinenia práve s baletom. Prvé balerínky vznikli ako topánky na balet, ktoré pre svojho syna navrhla Rose Repetto už na konci 40. rokov. Túto obuv si všimla aj Brigitte Bardot, ktorá sa stala jednou z propagátoriek práve týchto topánok. Po smrti návrhárky zapadli balerínky do úzadia, avšak v roku 1999 vďaka Jean-Marc Gaucherovi sa dostali opäť na výslnie. Keďže sa móda a trendy menia, raz sú balerínky “hore” a raz “dole”. V každom prípade platí, že je to klasický a nositeľný kúsok v šatníku dnešnej ženy.

 

Ako ich nosiť?

Šaty alebo sukne? Krátke alebo dlhé nohavice? Hranica nosenia baleríniek alebo mokasín neexistuje. Všeobecne však platí, že obuv bez opätku zvýrazňuje lýtka a ak práve potrebujete opticky predĺžiť nohy, odporúčame topánky na opätku. My sme dnes siahli po značke TOMS, ktorá sa vyznačuje nielen svojou pohodlnosťou ale aj špecifickým prevedením. Ich dizajn vychádza z argentínskeho dizajnu topánok alpargata, ktorý sa stal obľúbený po celom svete. K nim sme zvolili letné šaty, ku ktorým treba iba osviežujúci drink do ruky a široký úsmev.

IMG_1014

 

“One for one” alebo “Topánky za topánky”

Ako sme na začiatku spomínali, práve značka TOMS, prišla so zaujímavým konceptom, ako spojiť módu a hlbšiu myšlienku. Jedny topánky si kúpite a jedny TOMS daruje deťom v chudobných krajinách. Tak znie ich oficiálny sľub, ako chcú zlepšiť podmienky ľudom v rozvojových krajinách. Zväčša sa topánky posielajú do Argentíny, Etiópie, Guatemaly, Haiti, Rwandy alebo Mexika. Ako príklad firma uvádza, že v roku 2012 TOMS rozdal viac ako 1 milión párov do 40 krajín sveta.

IMG_1007

 

V ďalšom príspevku si posvietime na vysoké opätky!

   Už o týždeň. 😉

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot