READING

Príbeh značky / Cisár Karl Lagerfeld

Príbeh značky / Cisár Karl Lagerfeld


Značka KARL LAGERFELD je provokatívna a ľahko nositeľná zároveň. Cisár Karl do nej totiž vložil svoj perfekcionizmus a túžbu vyniknúť z davu. S týmito kúskami dáte všetkým najavo, kto tu má štýl.

Suverénny osemdesiatnik s výrazom Teminátora vystupuje z najnovšieho modelu Rolls-Royce. Ochranka za ním obozretne zavrie dvere a on sa ladným krokom vydá smerom k recepcii najluxusnejšieho hotela v Paríži. Strieborné vlasy má zviazané do chvosta, na nose mu sedia extravagantné slnečné okuliare. Dlane mu štýlovo zdobia rukavice bez prstov. V alternatívnom vesmíre, kde žiadny Karl Lagerfeld neexistuje, by podobná scénka pôsobila asi trochu komicky. Veľa mužov narodených pred začiatkom druhej svetovej totiž nenosí diamantové šperky a kožu, ale Karl je skrátka ikona, ktorá ďaleko presiahla hranice módneho sveta. Šéfdizajnér značky Chanel je na vrchole už skoro 60 rokov, a to je číslo, ktoré má potenciál tromfnúť snáď len Jaromír Jágr. Je extravagantný, rád sa pohybuje na hrane (a za ňou) a neznáša pretriasanie minulosti a nevkus.

Keď by sme tu mali rozpovedať jeho neuveriteľný životný príbeh, zabralo by to stovky strán a navyše by to bolo tak trošku proti jeho filozofii. Ak existuje niečo, čo Karl neznáša, je to obzeranie sa späť. No kontroverznosť, provokáciu a prekračovanie hraníc, to práveže miluje. Málokto vie, že si v roku 1973 zahral v dosť šialenom filme L’Amour od Andyho Wathola. o niečo známejšia je aféra, pri ktorej angažoval niekoľko striptérok a bývalú pornohviezdu na prezentáciu svojej čiernobielej kolekcie. Anna Wintour, šéfredaktorka časopisu Vogue, to vtedy nerozdýchala a prehliadku pohoršene opustila.

Svoju vlastnú značku založil len nedávno. V roku 2014 odštartovala pánsku kolekciu a o rok neskôr už začal Cisár Karl (prezývka naráža na jeho nemecký pôvod) pod svojím menom navrhovať rafinovanú casual módu pre ženy.

zoot karl lagerfeld

Lagerfeldova múza

Žena, ktorá nosí Karla Lagerfelda, oslňuje francúzskym šarmom a nemeckou triezvosťou. Múzou tohtoročnej sezóny je jemná dievčina so zmyslom pre humor, ktorá sa nebojí skúšať klasické kúsky doplnené o pestrofarebné grafické prvky a vtipné potlače. Medzi ne patrí napríklad Lagerfeldova mačka Choupette, ktorej grafickú verziu uvidiíte na kabelkách, tričkách aj šatách. Túto micku teraz pozná celý svet! No späť k múze: ak nosí do práce košeľu, uviaže si viazanku a bude experimentovať s farbami. Do divadla si pokojne oblečie sivý krivák spolu s malými čiernymi a do ruky vezme jednu z Karlových podobizní na malej kabelke. Možno ju uvidíte, ako športuje v parku v neoprénovej mikine a vzdáva svojím vzhľadom hold retro futuristickým siluetám robotov. Popoludní ju stretnete na káve, kam dofrčí v sivých šatách s potlačou ananásov a plážovou verziou Choupette, na večierok príde nahodena do dlhých šiat, ktoré desiatkami bleskov rozbúria davy. Zdá sa, že s Karlom bude tento rok ešte poriadna zábava.

KARL LAGERFELD V TROCH SLOVÁCH:

LEGENDA Návrhárska celebrita, ktorú obdivuje celý svet.

LUXUS Exkluzívnejšiu módu u nás nenájdete.

PROVOKÁCIA Kúsky, ktoré atakujú uniformitu.

Ako ste na tom vy a Karl?

Obľubujete jeho tvorbu?

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot