READING

TOP 4 izbové rastliny na intrák či do podnájmu ...

TOP 4 izbové rastliny na intrák či do podnájmu 


Máte radi kvety, no nič vo vašej prítomnosti neprežije dlhšie ako 2 týždne? Vybrali sme pre vás nenáročné izbovky, ktoré zvládnu aj týždňovú neprítomnosť a aj vašu zábudlivosť. Zvládnete to bez aj bez hnojenia. Maximálne vám kvôli tomu nebudú kvitnúť.

Africká fialka

Nenáročná izbovka, správne nazývana senpólia, kvitne väčšinou v zimnom období, ak však máte šťastie a správne sa o ňu staráte, dokáže vás kvietkami potešiť prakticky celoročne. Má pevné listy s chĺpkami, ktoré jej pomáhajú odolávať častému suchu a silnému slnečnému žiareniu. Ak ju však nechcete trápiť, doprajte jej pobyt na svetlom okne, nie tam, kde praží slnko a polievajte ju iba do podmisky raz do týždňa. Dbajte na to, aby nestála vo vode – ak všetku vodu nevypije, vylejte ju.

Nepotrebuje zvláštnu starostlivosť, stačí, ak budete pravidelne odstrihávať odkvitnuté kvety a suché listy.

fialka

Rodinné šťastie

Soleirolia je jazykolam, ale aj správny názov izbovky s prezývkou rodinné šťastie. Je to ten typ rastliny, ktorý zvládne aj starostlivého zalievača – zalieva sa do podmisky, kde môže byť v podstate stále voda – ideálne pestovanie je pre ňu na miske so štrkom alebo menšími kamienkami, ktoré sú namočené vo vode, preferuje totiž vyššiu vzdušnú vhlkosť. Ak sa vám rodinné šťastie rozrastie, môžete ho pokojne rozdeliť do viacerých črepníkov – oddeliť trsy aj s koreňmi, prípadne ostrihať a skresať tak jeho veľkosť.

rodinne

Papraď

Nenáročnú papraď si možno pamätáte so základnej školy. Stačí ju iba dôkladne zaliať raz do týždňa zo všetkých strán, sem-tam ju postriekať rozprašovačom, sem-tam nechať lepšie preschnúť substrát, v ktorom ju pestujete a môžete sa tešiť z krásnych zelených lístkov. Papraď si nepotrpí ani na veľké množstvo denného svetla, môžete ju preto pestovať aj v tmavších miestnostiach.

paprad

Zamiokulkas

Zamiokulkas je netradičná rastlina, ktorá vo veľmi výnimočných prípadoch aj kvitne. Dlhé zelené stonky sú ozdobené lístkami a vytvárajú vejáriky. Pôsobí exoticky a vznešene, čo je však perfektné, nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť – dokonca vydrží aj dlhšie bez vody – aj pri pravidelnom zalievaní raz do týždňa potrebujú korene občas preschnúť. Má rád klasickú izbovú teplotu, no znesie aj len 15 stupňov.

zamio

Foto: Pinterest.com

Aké rastliny pestujete vy? Alebo u vás neprežije ani kaktus? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch. :)


Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot