Topánky do práce (aj na slávnosti)


Ženy porovnávajú mužov podľa kvality ich topánok – touto vetou sa začínajú desiatky článkov o poltopánkach, tak ju preskočme a poďme rovno na to.

TEXT: Tomáš Otta, šéfredaktor magazínu ForMEN, STYLING: Míra Romaniv

Dôležité info na úvod: ak si myslíte, že kúpou jedných kvalitných, ideálne rámových topánok vyriešite svadbu, promócie, prácu, obchodné stretnutie, stužkovú aj recepciu u amerického veľvyslanca, máte smolu. Rôzne typy poltopánok sa hodia na rôzne príležitosti. Hoci to dnes už nie je také prísne ako v minulosti, keď by vás s hnedými poltopánkami z londýnskeho City rovno vyhodili. Neplatí ani ďalšie pravidlo našich pradedov, že „robiť biznis s mužom v mokasínach je proti zdravému rozumu“. Topánky na formálne príležitosti si však stále musíte vedieť správne vybrať.

Oxford alebo derby?  

Klasické rozdelenie poltopánok sa začína pri tzv. type oxford a derby. Výraz oxford sa evidentne ujal aj u nás – keď sa občas pozerám na ponuku obuvi v českých online obchodoch, namiesto poltopánok tam svetácky ponúkajú „oxfordky“. Pravdou je, že aj v ich britskom rodisku občas uletia a pod oxfordkami tam tiež predávajú typ derby – jednoducho všetku spoločenskú obuv.

        Pre vysvetlenie: správne pod tzv. oxford štýlom rozumieme topánky s uzatvoreným šnurovaním. To je prakticky ich hlavná vlastnosť, a preto pôsobia tak elegantne. Hladké oxfordky v čiernej farbe sú najformálnejšie zo všetkých typov pánskych topánok. Na Plese v opere v nich splyniete s davom. Asi najčastejším typom oxfordiek sú ale tzv. „cap toe“, ktoré majú jednoduché prešitie zo strany na stranu. Topánky typu oxford majú svoj pôvod v Škótsku, občas sa im tiež hovorí aj „balmoral“ (podľa škótskeho zámku s rovnakým menom).

        Topánky typu derby (niekedy sa im podľa jedného nemeckého maršala hovorí „blucher“) zrejme nebudete kombinovať so svojím najlepším tmavým oblekom, a smokingom už vôbec nie, tie sa viac hodia na denné nosenie. Napríklad k bavlneným nohaviciam chinos, džínsom a samozrejme aj na bežné spoločenské akcie. Derby majú tzv. otvorené šnurovanie (strany vrchnej kože, ktoré sa uzatvárajú šnúrkou, sú prišité naboku topánky). Čítal som jedno prirovnanie, že derby sú ako Land Rover a oxfordky ako Audi A8. Takže asi tak.

399A9237

 

Topánky s dierami

Derby topánky sa vyrábajú vo všetkých možných farebných variáciách a s rôznymi typmi prešitia. Obvykle sa v derby štýle vyrábajú aj topánky s ozdobnou perforáciou „brogues“. Keď dnes nabehnete do obchodu s obuvou, ponúknu vám najrôznejšie druhy krémov, voskov, leštidiel či kondicionérov. Ako sa však starali ľudia o svoje topánky v minulosti? Napríklad vo Veľkej Británii pred štyrmi storočiami si vystačili tak, že večer svoju obuv zobrali a vyliali z nej všetku vodu. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť tekutiny v topánkach, boli veľké diery. Hovorí sa, že tak sa zrodili prvé brogues. Lenže v priebehu rokov prestala byť výroba topánok tradičným remeslom a stal sa z nej výnosný biznis. A praktická perforácia sa zmenila na vítanú ozdobu.

        Perforované topánky si môžete obuť do práce k šedému obleku, ale aj k džínsom s polotričkom. Sú univerzálne. Iba na skutočne slávnostné udalosti sa veľmi nehodia. Nezabudnite, že perforácia má dnes výhradne dekoratívny účel – topánky skutočné dierky nemajú, močiarom sa teda radšej vyhnite.

399A9268

Medzi formálnejšou obuvou nesmú chýbať ani topánky s prackou. Tento fenomén vznikol už dávnejšie, ale obľúbené (rozumej: super trendy!) sú najmä v ostatných rokoch. Tieto nonkonformné topánky, tzv. „monks“, sa vyrábajú s jednou či dvomi prackami. Ak si vyberiete druhý variant, pre štýlovejší účinok nechajte hornú pracku frajersky rozopnutú. Inak budete mať rozbroje so štyrmi z piatich fashionistov. Čo sa týka ich formálnosti, majú pevné postavenie medzi oxfordkami a derby. To znamená: na slávnostné recepcie nie, na pracovný obed paráda.

Končím s informáciou, že podľa rozličných výskumov muži zaplatia za topánky viac ako ženy. Ako ste na tom vy?

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot