TREND / Ako nosiť červenú


Červená je farbou vášne, farbou krvi a farbou sŕdc, ktoré bijú v rytme módy. 

Červená farba má frekvenciu od 390 do 450 kmitov za sekundu a vlnovú dĺžku 660 nanometrov, čím sa stáva farbou s najdlhšou vlnovou dĺžkou z celého spektra. Pre človeka to jednoducho znamená aktiváciu mozgu pri každom pohľade a je teda dôležité vyberať múdro a premýšľať nad tým, čo chcete obliekaním červenej získať. V prírode sa vyskytuje len zriedkavo. Pokiaľ ju však uvidíte, môžete si byť istí, že zalarmuje zmysly. Červené plody spravidla chutia sladko a výrazne. Červené kvety medzi ostatnými zbadáte na prvý pohľad. Priťahuje pozornosť alebo ju jednoducho odvádza od niečoho, čo má zostať skryté. Týmto pravidlom sa môžete riadiť aj pri obliekaní. Ste hrdé na svoje krásne nohy? Upozornite na ne červenými lodičkami na šnurovanie!

Foto: TheVisionPhotos

Symbolika červenej v iných kultúrach

Archeologické nálezy dokazujú, že si praveký človek červenou farbou maľoval telo, aby vystrašil nepriateľa a uctil si mŕtvych. Tých okrem iného natierali červeným okrom a pochovávali s miskami plnými krvi, aby odišli v pokoji a v bezpečí. V starobylom Egypte natierali červenou farbou stromy, aby lepšie plodili a dobytok, aby mal viac mláďat. V starovekom Grécku sa červená farba prvýkrát objavila ako farba lásky a vášne. Boh Eros strieľajúci do ľudí šípy lásky nosil červený plášť. Už od čias zrodu šľachtických rodov červená v heraldike znamenala odvahu. Indická bohyňa zdravia a krásy a darkyňa lásky Lakšmí prijala červenú za svoju osobnú farbu.

V kresťanskej symbolike sa rozlišuje jasná červená, ktorá znamená lásku, a purpurová, ktorá symbolizuje mučeníctvo. Dnes je červená farbou hasičov, ktorí odvážne nasadzujú vlastné životy v boji s požiarmi. Červená ako farba ohňa a nebezpečenstva je porazená spojením ľudských síl, ktoré dokážu prekonať najťažšie prekážky. Rovnako je červená aj symbolom Červeného kríža. Má množstvo podôb a odtieňov. Záleží iba na vás, akým spôsobom ju budete nosiť. Môže prebudiť túžbu, ale tiež odstrašiť nepriateľa.

Ako si s červenou poradili dizajnéri svetových značiek?

  • Nedávno sa v Tbilisi konal fashion week, ktorý priniesol neočakávane podarené kolekcie. Dizajnérka Tamuna Ingorokva sa pohrala s netradičným využitím červenej. Čo takto od hlavy po päty v červenej koži?
  • Športový look dostáva tento rok zelenú. Ale v červenej verzii. Gola Damian uvádza veľkolepé romantické rukávy k absolútne športovému outfitu.
  • Červená a fialová kombinácia bola dodnes ako neprebádaná komnata módy. Ale ako to už vyzerá posledných pár sezón, pravidlá sa rušia. Gola Damian opäť udáva smer.
  • Intergalaktickej zábavy sa dočkáme s Emmou Mulholland a jej austrálskym sviežim červeným outfitom.
  • Ak sa chystáte na karneval prezlečený za Casanovu, odporúčame pribaliť si tieto divoké šaty z dielne austrálskych dizajnérov Romance was born.

Ako nosiť červenú ak:

Je vašou farbou čierna

Súhlasíme, že obliecť si červenú spolu s čiernou chce istú dávku zručnosti a hranica medzi “ah, vyzeráš cool” a “ehm, vyzeráš ako žena Drakulu” je extrémne tenká. Kvalitné materiály a vysoké opätky sú polovicou úspechu. Jeden červený kúsok je až až a červeným kabelkám, náramkom a ostatným doplnkom sa vyhnite oblúkom. V tomto prípade vám bohato postačí výrazný červený rúž.

Kolaz_vsetci-01 

Nemáte rady červenú

V prípade, že máte červenú farbu zaškatuľkovanú spolu s ďalšími farbami, ktoré naozaj nemusíte, ale aj napriek tomu by ste ju občas nosiť chceli, choďte na to pomaly. Červená potlač na tričku, červené ponožky, červená šatka okolo krku alebo malá červená kabelka, sú na začiatok tak akurát. A čo vy viete. Čas a malé postupné dávky dokážu doslova divy. O rok vás možno stretneme v červených šatách.

 

Kolaz_vsetci-02

Milujete zvieracie potlače

Vyhrali ste na plnej čiare! Červená farba sa hodí ku všetkému zo zvieracej ríše a či už siahnete po leopardích topánkach, sukni pripomínajúcej chrbát zebry alebo kabelke s imitáciou kože hada, máte to. Naša jediná rada znie: s potlačami to nepreháňajte. V kombinácii s červenou bohato stačí jeden výraznejší kúsok!

 

Kolaz_vsetci

 

Photo : TheVisionPhotos

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot