TREND / Polokošele

Ukážte nám chlapa, ktorý nemá vo svojom šatníku ani jednu polokošeľu a ukážete tým chlapa, ktorý nemá štýl. Polokošeľa je nutnosťou a veľkej obľube sa teší hlavne vďaka jej dômyselnému, neformálnemu a pohodlnému vzhľadu. U mnohých mužov je nevyhnutnou súčasťou letného šatníku a niektoré golfové a tenisové kluby vyžadujú košele ako súčasť ich dress codu.

Ale kedy sa objavili prvé polokošele?

Záleží, ako hlboko do minulosti chcete ísť. Technicky, športové polo tričká sa datujú až do 7.storočia, ku hre nazývanej “pulu”, ktorá sa hrala v Tibete. Túto hru si adoptovali od Peržanov, ktorí organizovali tímy mužov a tí sa potom snažili na konských chrbtoch trafiť drevenú “pulu” loptičku dlhými palicami. Hra bola tak populárna, že sa nakoniec rozšírila až do Indie, kde sa označovala ako “polo”.

early-polo-players-beginning-to-adopt-the-polo-shirt

Koncom 17.storočia, počas britskej okupácie v Indii, sa britskí vojaci naučili šport pólo a priviedli ho domov do Anglicka, kde rýchlo získal popularitu, ako obľúbená zábava britských kráľov.

O niečo neskôr, John E. Brooks, vnuk zakladateľa americkej značky Brooks Brothers, odišiel do Anglicka na služobnú cestu a počas zápasu v pólo si všimol goliere hráčov. Vrátil sa do svojej vlasti a v roku 1896 bol na trh uvedený nový model od Brooks Brothers. Ešte stále to však neboli polokošele, ako ich poznáme dnes.

O dvadsať rokov neskôr Lewis Lacey, argentínsky pólový hráč írskeho pôvodu, otvoril v Buenos Aires obchod s pánskymi odevmi a predával “polokošele” s vyšívaným hráčom na pólo.

French tennis champion Rene Lacoste, left, and England's Henry W. Austin after their Wimbledon Men's Singles Championship match, London, June 30, 1928. Lacoste won the match 6-4, 6-4, 6-8, 1-6, 6-2. (AP Photo)

Rene Lacoste je oficiálnym dizajnérom prvého polo trička.

 

Ďalšou kľúčovou postavou bola francúzska tenisová legenda Jean René Lacoste. Tričká na tenis mali vtedy dlhé rukávy a gombíky, hra však potrebovala funkčnosť, takže Lacoste navrhol vhodnú alternatívu k svojim potrebám – tričko s krátkymi rukávmi a špeciálnou bavlnou, ktorá mu dodala priedušnosť. Prvýkrát ho nosil v roku 1926 (v US Open Championship, ktorý vyhral) a aplikoval na neho malú kresbu krokodíla. Prečo práve krokodíl? Bol jeho prezývkou. Noviny ho nazývali “aligátorom”, či už kvôli jeho výraznému nosu alebo jeho vášni pre cestovné tašky z kože aligátora. Od tej chvíle polo tričko nahradilo predtým používané klasické oblečenie na tenis. O niekoľko rokov neskôr Lacoste odišiel z profesionálneho tenisu a narodil sa La Société Chemise Lacoste, fúzia z myšlienok francúzskeho tenisového hráča a výrobcu pletenín Andre Giller, ktorý ich vyrábal v rôznych farbách.

Kúsky na ZOOTe >


V 50. rokoch vytvorila iná tenisová legenda, Fred Perry, vlastnú verziu originálneho lacoste póla, ktorá sa rýchlo stala hlavným must-have kúskom medzi teenagermi tej doby, čo umožňovalo skok od športového oblečenia až do sveta módy. Ďalšia významná udalosť nastala v roku 1972, kedy nováčik Ralph Lauren založil novú spoločnosť neformálneho oblečenia. Tentokrát však vrcholne štýlovú a nadčasovú, venovanú elite.  80. roky boli celkovo zlatou éru pólo trička a značky sa predháňali, ktoro vyrobí to najlepšie. Jeho sláva trvá, aj keď v menšej miere, dodnes.

Ako nosiť polo košeľu dnes?

polo_foto

Polokošeľa ÁNO a NIE:

NIE

  • Noste tielko. Polokošeľa je určené na nosenie ako základná alebo jediná vrstva a tielko dodáva prebytok objemu pod ním a môže zbytočne vyčuhovať z výstrihu. Ak nosíte tielko a chcete ho mať stoj čo stoj, vyberte si to s výstrihom, ktorý nebude viditeľný.
  • Vrstviť polotričko na polotričko. Vždy len jedno, prosím.
  • Zdvihnutý golier. Tento trend našťastie ustúpil, ale v prípade, že ste boli v pokušení, nie. A nie a nie. Ak si potrebujete zdvihnúť golier v krátkodobej situácii, aby ste ochránili krk pred slnkom, pokojne.
  • Noste košeľu s veľkým logom. Áno, logá sú dnes sakra trendy, výnimka však potvrdzuje pravidlo. U polokošieľ nie. Ak ho nájdete polokošeľu bez loga, skvelé; inak sa snažte o tie, ktorých logá majú vkusné a minimálne veľkosti.
  • Noste polokošele s dlhým rukávom. Sú dedičstvo oblečenia s krátkym rukávom, určeným pre teplé počasie a aktívne aktivity. Dlhé rukávy sú v rozpore s jej štýlovou DNA a vyzerajú skôr smiešne.
  • Noste športové pólo na bežné oblečenie. Polokošele určené pre šport ako golf alebo tenis, sú vyrobené zo syntetických materiálov. Sú skvelé pre ihrisko alebo kurty, ale nemali by sa nosiť mimo nich.

 

ÁNO

  • Zapnite aspoň jeden z gombíkov, nie však všetky. Odopnuté všetky gombíky vyzerajú nedbalo. Jeden je obyčajne dobrý. Mať zapnuté všetky gombíky naopak pôsobí až príliš upnuto.
  • Neváhajte a zastrčte, v závislosti od príležitosti. Zastrčenie košele do nohavíc vám vytvorí formálnejší vzhľad, zatiaľ čo vykasaná je neformálnejšia. Ak je tričko v zadnej časti dlhšie než vpredu, bolo na 100% navrhnuté tak, aby bolo zastrčené.
  • Získajte zbierku pevných, základných farieb ako modrá, čierna a biela. Polokošele s pruhmi alebo kontrastnými farbami nemusia byť za každých okolností zlý nápad, vyžadujú si však vhodnú príležitosť a vek.
  • Roztočte to v pestrých farbách. Jedna veselšia polokošeľa – ružová, fialová, červená alebo zelená, neuškodí žiadnemu šatníku. Práve naopak.

 


Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot