Trend: Šatky a turbany


Keď človek veľa cestuje (či už k babičke na chalupu, na pracovnú cestu do Hongkongu, alebo len tak na výlet do Ríma s kamarátkami), musí si zbaliť zopár vecí, bez ktorých to nedá. Jednou z nich je aj šatka. Drobnosť, ktorú si môžete zmotať do klbka a mať ju v kabelke, použiť ju ako vôdzku pre psa v metre, zabaliť sa do nej v klimatizovanom lietadle alebo ju prehodiť cez hlavu, keď prší. Tento rok šatky noste ako turbany, hoci bude riziko zrážok na nule.

Pokiaľ sa chcete stratiť v dave, vnoriť sa medzi komixových superhrdinov, ktorí sa vedia stať neviditeľnými, stať sa chameleónom, ktorý splynie s okolím, tak nepokračujte v čítaní tohto článku. Tento trend pre vás nebude. Za turban sa neschováte.

Omotané šatky okolo hlavy z módnej scény nikdy nezmizli, vracajú sa ako tiché echo sezónu po sezóne. Tento rok sa však hra zmenila. Turbany sú zábavným doplnkom, ktorý rozžiari akýkoľvek outfit. Bude vám stačiť šatka, ktorá vám krásne sadne k štýlu obliekania. Pokiaľ vás baví minimalizmus, voľte jednoduchý dizajn v neutrálnych farbách. Ak rada experimentujete, nebojte sa vybrať si šatku, ktorá bude mať niekoľko potlačí s rôznymi vzormi. Bude sa hodiť k viacerým veciam, stačí ju zložiť tak, aby bola viditeľná iba jedna strana.

Odkiaľ sa turbany vzali?

Turbany existujú už tisíce rokov. Nosia sa napríklad pre náboženské účely. Napríklad indicí Sikhovia, ktorí si nestrihajú vlasy po celý život, si ich schovávajú pod turbanom. Uctievajú svoje božstvo práve tým, že si zakrývajú hlavu. Africké ženy často bojujú s únavným slnkom a preto im nezostáva nič iné, ako nosiť pokrývku hlavy. Najpraktickejšie sa prejavila práve veľká šatka omotaná okolo hlavy, pretože vytvorí najširšiu vrstvu, je vzdušná, no zároveň neprepúšťa slnečné lúče, ktoré dokážu spáliť kožu. Podobné zvyky sú rozšírené v Ázii, kde najčastejšie uvidíte zberačky ryže na poliach alebo na kávových a čajových plantážach.

Turban je nepochybne pracovný odev. Do Európy sa prvýkrát dostal cez holandské umenie Johanesa Vermeera, ktorý namaľoval slávny portrét dievčaťa s perlou. Sú tiež symbolom afroamerických žien, ktorých nespútané vlasy sa často drali von cez šatky a turbany už v časoch amerických otrokárov 18. až 19. storočia. Otrokyne bielych domácností” svoje turbany za nič na svete nemenili. Boli ich symbolom a spomienkou na slobodu v Afrike, ktorú im Amerika odoprela. Dnes sú turbany obľúbené medzi celebritami aj v chudobných oblastiach Ázie a Afriky. Sú univerzálnou pokrývkou hlavy, ktorá vyzerá super.

Mestské safari

Nemusíte vyzerať ako matka masajského rodu, aby ste mohli nosiť turban. Voľte decentnú klasiku, neutrálne farby a príjemné ľahké materiály. V tomto štýle si užijete mestské safari. Stane sa z vás šelma medzi myškami betónových ulíc.

1-2

ružová šatka Haily, šedá šatka Pieces, šaty Vero Moda, sandále OJJU, batoh Herschel 

Prekážky bokom

Maya Angelou, geniálna americká poetka, sa nebála života. Svoj obrovský turban nosila s hlavou hore. Nebála sa kombinovať niekoľko vzorov dohromady a vzdávala hold otrokyniam, ktoré na svoje turbany (symboly slobody) nedali dopustiť. S takým turbanom môžete odsunúť všetky prekážky a starosti na vedľajšiu koľaj. Vo svete sa nestratíte.

2-2

šatka St. Oliver, top Miss Selfridge, nohavice Alchymi, lodičky Dorothy Perkins, okuliare Komono

 

Kráľovná Rihanna, všetko je dovolené

Je len jedna naozajstná kráľovná turbanov, Rihanna. Nebojí sa ho ukázať na červenom koberci, vo vode, alebo len tak cez deň. Zbúrajte hranice, staňte sa kráľovnou aj vy. Popustite uzdu svojej fantázii.

3-1

červená šatka Invuu, černá šatka Pieces, sukňa Miss Selfridge, sandále Aldo, plavky Vero Moda

 

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot