TREND / Špagetové ramienka


Pokiaľ ste si tento článok otvorili preto, že sa chcete dozvedieť niečo o varení špagiet, asi vás sklamem, svoj notebook môžete zase zaklapnúť. Dnes sa dočítate o špagetových ramienkach na šatách, ktoré si pamätáte z deväťdesiatych rokov. Nosili ich všetky supermodelky. Už si spomínate?

Foto: TheVisionPhotos

Špagetové ramienka boli ultimátnym must-have kúskom počas celých 90.-tych rokov. Ramená sú lákadlom aj tento rok, či už sa rozhodnete pre šaty s odhalenými ramenami, alebo pre šaty s úzkou šnúrkou, ktorá drží celý zvyšok outfitu na mieste. Práve pocit, že vaša nahota stojí na niečom takom maličkom, ako sú špagetové ramienka, vo vás prebudí pocit ženskosti a krehkosti. Vaše okolie si to všimne tiež. Šaty, do ktorých vplávate ako vlna, sú tento rok maximálnym trendom. Už zase.

História špagetových ramienok v troch epochách:

Dávno pred tým, ako sa špagetové ramienka stali trendom, spôsobili šialený škandál v umeleckom svete. Maliar John Singer Sargent nakreslil portrét Madame Gatreau s odhalenými ramenami a iba jedným špagetovým ramienkom. Druhé jej úplne chýbalo. Obraz Sargent vystavil v parížskom salóne v roku 1884 a všetkých tým pohoršil. Následne ho musel dvakrát premaľovať. Portrétovaná Madame Gatreau bola veľmi obľúbená v spoločnosti parížškej smotánky. Podľa historických dokumentov sa stal obraz symbolom otvorenej sexuality a túžby. Plátno meria okolo dvoch metrov a naozaj sa z neho leje množstvo energie, ktorá sa nezhoduje s reputáciou vydatej cudnej ženy. Madame Gatreau musela obraz tajne milovať, pretože ho nedovolila zničiť. Majestátne dielo dnes visí v Metropolitnom múzeu v New Yorku.

Obraz sa stal symbolom otvorenej sexuality a túžby.

Po stáročiach korzetov a sofistikovaných spodničiek konečne prišlo v dvadsiatych rokoch 20. storočia poriadne uvoľnenie. Ženy začali nosiť neforemné hranaté šaty, ktoré neupozorňovali na dámske krivky. Trendom bolo nosiť sukne ku kolenám, ktoré boli vidieť pri tancovaní v rytme jazzu, silný mejkap, ktorý si bez hanby nanášali aj v spoločnosti, aby poukázali na svoj úplne nový rebelský prístup k životu. A hlavne, nosili sa špagetové ramienka, ktoré odhaľovali ich oválne ramená, okolo ktorých nosili často kožušinku. Šaty boli dokonca také populárne, že získali svoj vlastný názov – flapper. A vďaka tomu sa tak začalo vravieť aj ženám, často herečkám a tanečníčkam, ktoré tieto šaty posunuli do ikonickej roviny. Jednou z nich bola Clara Bow, vtedajšia hviezda filmového plátna a absolútna IT girl svojho obdobia. Ďalšou trendsetterkou sa stala tanečníčka Josephine Baker, jedna z prvých afroamerických populárnych osobností. Josephine dokázala zdvihnúť zo stoličky celé sály.

Najväčšiu obľúbenosť získali špagetové ramienka až v 90.-tych rokoch. Trend si obľúbili predovšetkým modelky, ktoré sa nebáli nosiť krátke šaty z materiálov, cez ktoré bolo vidno úplne všetko, ale aj v ťažkých podobách, ktoré šaty stiahnu k zemi, a tak vytvoria sexi spadnutý efekt. Okrem modeliek si špagetové ramienka zamilovali snáď všetci priaznivci grunge a predovšetkým všetky fanúšičky Kurta Cobaina. Nemuseli ste byť však hudobnými fanatikmi, stačilo sledovať seriál Priatelia ktorý dokázal, že squares môžu byť tiež chic.

 

Pri šatách na ramienka neexistujú kompromisy. Buďto ich nosenie a fakt, že by vás za ne v mnohých krajinách sveta zavreli, milujete alebo nemilujete. Ako ich teda nosiť, ak:

 

MILUJETE / Šaty s prekvapením

Nemáte so šatami na ramienka ani najmenší problém, naopak chcete ešte pritvrdiť? Šaty s výstrihom na chrbte sú, v tomto prípade, pre vás ako stvorené. Pre dohnanie outfitu k dokonalosti a svoje okolie k pádu na kolená si vyčešte vlasy pekne vysoko a na krk zapnite náhrdelník imitujúci obojok.


spagety_1

Kúsky na ZOOTe >

 

 

NEMILUJETE / Odveďte pozornosť

Prídete si v šatách na ramienka ako nahá? Odveďte pozornosť inam. Upriamiť ju na iné časti tela sa vám podarí buďto výraznými šperkmi alebo doplnkami. My sme zvolili šatku, ktorá je síce tón v tóne so zvyškom outfitu, účel však splní na jednotku. Ďalšími vďačnými rozptyľovačmi sú výrazné kabelky a oobrovské náušnice.

spagety_2

Kúsky na ZOOTe >

 

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot