Vylez mi na hrb!


Na začiatku každej skvelej historky je batoh a v ňom prísľub dobrodružstva. Naozaj. Jack Kerouac s ním vyrazil naprieč Amerikou s vidinou nekonečnej slobody. Batoh na chrbte mal aj Brad Pitt, keď dorazil do Hollywoodu, Emund Hillary s ním vyliezol na Everest a v angličtine sa slovo backpacking stalo synonymom pre cestovanie naľahko. Batoh už dávno nie je iba pomocník na cestách: Rihanna ani Taylor Swift neprejdú bez neho ani krok a Justin Bieber o ruksakoch natočil dokonca videoklip.

TEXT: Pavlína Louženská

 

Človek musel odnepamäti prenášať niečo z miesta na miesto, často na veľké vzdialenosti. Niet sa čomu čudovať, že prvý náznak batohu mal na sebe už Ötzi 3 300 rokov pred naším letopočtom. V modernej histórii sa batohy objavili až okolo roku 1800 v Nórsku. Boli to drevené rámy so závesným koženým vakom. Prvý patent na batoh prišiel od plukovníka Marriama v roku 1886. Bola to adaptácia vaku s rámom, ktorý vtedy používala americká armáda. Stál 70 centov. Za praotca moderného športového batohu je považovaný Lloyd Nelson. V roku 1920 sa vydal na pochod cez Aljašku a tam objavil tradičné eskimácke popruhy z tulenej kože a „telo“ batohu z vetví. Celú výpravu s ním trpel tak, až sa odprisahal, že už nikdy viac. Svoju energiu potom investoval do vývoja batohu, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1922. Prvýkrát prenášal váhu nákladu na celý chrbát.

Zakladateľ outdoorovej značky Gerry má na tričku (a chrbte) hneď dva radikálne posuny vpred. V roku 1938 prišiel so zipsom a v roku 1967 s nylonom. Dovtedy sa batohy zapínali pomocou kožených remienkov, a tak do nich pršalo a nebolo na nich možné urobiť viac vreciek. Umelé vlákno bolo na rozdiel od plátna odolnejšie a lacnejšie. Keď u rodičov na povale pohľadáte, možno objavíte veľký farebný vak s kovovým rámom. Ten vymyslel manželský pár Keltyových v 50. rokoch. Boli prví, ktorí chceli odľahčiť chrbát, a tak prišli s lanom okolo pása. Bedrové pásy dnes pomáhajú niesť až 60 % váhy batohu v tejto oblasti tela. Žiarivé vaky sa stali populárnymi aj vďaka tomu, že si ich so sebou zobrala prvá americká expedícia na najvyššiu horu sveta.

IMG_2777

Sedemdesiate roky boli érou hippies. Zmenšovali sa nielen podprsenky, ale aj batohy. Ich viditeľné rámy sa schovali dovnútra a začali ich objavovať študenti. Úplnou náhodou a vďaka láske, ako to už v histórii býva. V roku 1967 dvaja bratranci Yowell a Pletz založili firmu, ktorá mala šiť oudoorové vybavenie. Bol tu však jeden háčik: ani jeden z nich nevedel ovládať šijací stroj. Priateľka jedného z nich – Jan – šiť však vedela. „Keď si ma zoberieš, nazvem tú firme po tebe,“ povedal Pletz, a tak vznikol JanSport. Prvá firma na svete, ktorá vyrobila ľahké batohy Ski a Hike. Pletz ich logicky ponúkol obchodom s outdoorovým vybavením a na jeho šťastie sa jeden z nich nachádzal v areáli vysokej školy. University of Washington nájdete v štáte, kde veľa prší, a tak študenti, ktorí dovtedy nosili knižky previazané iba remienkom, batohy takmer okamžite vykúpili. Keďže knižky batohy pretrhávali, JanSport prišiel s vylepšením: do spodnej časti prišili gumu z autobusovým sedačiek. A tak vznikla legenda.

 

Podobný príbeh sa odohral aj na opačnom pobreží USA, kde sa raz zúfalý študent Gary Kirk vydal s knižkami v nylone spojením kancelárskymi spinkami za krajčírkou s prosbou, či by mu nevyrobila batoh. Pripravila mu ich viac a príbeh sa opakoval: univerzitný obchod ich vypredal za pár sekúnd a vďaka tomu našli odvahu založiť jedného z najväčších predajcov oblečenia L. L. Bean. Z Bookpack sa stal najpredávanejší kúsok v ich katalógu. Už o desať rokov sa nenašiel školák, ktorý by nemal batoh.

IMG_2855-Edit

 

 

Comments

comments


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INSTAGRAM
Ako čítate ZOOT vy? #casopiszoot